Na co zwrócić uwagę przy doborze mebli do salonu?

Aranżowanie najbardziej reprezentatywnego pomieszczenia w domu osobie niedoświadczonej potrafi sprawić nieco trudności. Czasami kilka elementów wyposażenia, które bardzo przypadły nam do gustu, zupełnie do siebie nie pasuje. Innym razem nasze wymarzone meble zupełnie nie odnajdują się we wnętrzu, przytłaczają się albo optycznie pomniejszają. W tym artykule podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę przy doborze mebli do salonu, tak aby zamienić go w elegancką, reprezentatywna i przytulną przestrzeń, która będzie miejscem odpoczynku i spotkań z gośćmi.

Estetyka aranżacji w salonie

Przede wszystkim musimy określić, jaki styl aranżacyjny ma panować w pomieszczeniu. Wciąż bardzo popularny jest ogólnie rozumiany styl klasyczny. Można zdecydować się na królujący w ostatnich latach minimalizm oraz korespondującą z nim stylistykę skandynawską. Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań mogą zaś wybrać wyposażenie i dodatki loftowe lub industrialne. Jeśli zależy nam na elegancji i luksusie, możemy z kolei postawić na hampton lub styl nowojorski. Przed podjęciem decyzji warto poświęcić nieco czasu na przeglądanie katalogów meblowych i magazynów wnętrzarskich, oraz na poznawanie cech charakterystycznych każdej z wymienionych estetyk.
Salon powinien być urządzony w spójny sposób – w przeciwnym razie stworzymy w nim wrażenie „miszmaszu”.

Rozplanuj ustawienie mebli

Podczas wizyty w sklepie meblowym spodobał Ci się narożnik? Zanim w niego zainwestujesz, upewnij się, że siedzisko na pewno zmieści się do pomieszczenia i nie zaburzy jego proporcji. Jeśli remontujesz salon lub urządzasz go od podstaw, zorientuj się, jaki dokładnie metraż masz do dyspozycji i rozplanuj ustawienie szaf i kanap, tak aby było jak najbardziej funkcjonalne. Zastanów się, przy której ścianie będzie stał telewizor i gdzie postawić stolik kawowy, by każdy z gości miał do niego dostęp. Nie chcesz przecież, by na końcu okazało się, że Twoja kanapa jest o 20 centymetrów za długa i nie mieści się w wyznaczonym na nią miejscu.

Weź pod uwagę, jakie funkcje pełni pomieszczenie

Salon bardzo rzadko jest po prostu salonem. W większości domów i mieszkań pełni też kilka innych funkcji – czasami połączony jest z jadalnią, a czasem znajduje się w nim aneks kuchenny. W kawalerkach i małych mieszkaniach wieczorami zamienia się w sypialnię, a od jakiegoś czasu, jeśli pracujemy na home office, jest też domowym gabinetem. Właśnie z tego względu powinien być nie tylko reprezentatywny, ale i funkcjonalny. Twoje meble salonowe mają być dostosowane przede wszystkim do Ciebie.