Jak urządzić wnętrze w stylu loft?

Surowość, beton i drewno, odsłonięta cegła, metalowe akcenty, dużo naturalnego światła – to niektóre z cech charakterystyczne stylu loftowego, zwanego też industrialnym. Na ich bazie można stworzyć wyjątkowe aranżacje, nawiązujące do wnętrz starych fabryk i hal produkcyjnych. Mimo że jednym z najważniejszych wyznaczników tej estetyki jest otwarta i jasna przestrzeń, to w ten sposób można urządzić nawet kawalerkę. Jedno pomieszczenie o dużym metrażu może posłużyć za kuchnię, jadalnię oraz salon, a wszystkie te trzy strefy powinny być urządzone w spójny sposób. „Spójny” – to znaczy jaki? Co znajdziemy we wnętrzach urządzonych na industrialny wzór?

Styl loftowy – ściany i podłogi

W przypadku tej estetyki często rezygnujemy z typowych farb i tapet, a zamiast tego na ścianach kładziemy cegłę retro (lub odsłaniamy starą cegłę, jeśli jest taka możliwość) lub farbę imitującą beton. Jeśli chcemy pomalować ścianę, rezygnujemy raczej z barwnych kolorów, a zamiast tego wybieramy stonowane odcienie: szarości, beże, świetny będzie też antracyt. Podłogę można wyłożyć drewnianym parkietem, jasnym lub ciemnym. W pomieszczeniach w stylu loft ważne jest zachowanie balansu – nie powinniśmy przytłoczyć go ciemnymi kolorami. Mimo surowego wykończenia, takie wnętrza powinny być też przytulne.

Meble, dodatki i dekoracje jak z fabryki lub warsztatu

Do dekorowania wnętrz w stylu loftowym podchodzimy raczej z umiarem. Ciekawym rozwiązaniem jest odsłanianie konstrukcji stalowych lub żelbetonowych, podobnie jak wspomnianych już murów. Do industrialnego wnętrza pasują lampy z odsłoniętą żarówką oraz z metalową osłonką. Świetnie sprawdzą się w nich rozmaite grafiki i plakaty. Nie musimy stronić od kolorów, ale jeśli decydujemy się na coś jaskrawego (na przykład dekoracyjna poduszka), to zadbajmy, żeby był to tylko niewielki akcent.

W poszukiwaniu wyposażenia do wnętrza urządzonego zgodnie z industrialną estetyką możemy udać się do salonów meblowych lub na targ staroci. W takich wnętrzach doskonale sprawdzają się obiekty, które noszą na sobie ślady zużycia – oczywiście niezbyt wielkie, bo wciąż muszą być one funkcjonalne. Często głównym elementem salonu w stylu loft jest szeroka i wygodna kanapa. Meble mają też zazwyczaj prostą formę. Warto postawić na hokery, krzesła z metalowym stelażem i otwarte regały zamiast szafek z szufladami.