Jak czyścić meble tapicerowane?

Każdy z nas chce, aby meble w domu były czyste i zadbane. Nie zawsze jest to proste do osiągnięcia, jednak stosując odpowiednie preparaty oraz metody, możliwe jest właściwe zatroszczenie się o ich obicia. Akcesoria, takie jak kanapy, fotelepufy czy narożniki tapicerowane wymagają stosowania sprawdzonych rozwiązań. Tylko dzięki temu będą prezentowały się znakomicie przez cały okres użytkowania. Dostępne na rynku preparaty i środki troszczą się nie tylko o czystość mebli, ale również o ogólny stan materiału. Dzięki temu meble mogą być użytkowane przez długi czas bez jakichkolwiek oznak zużycia oraz zniszczenia.

Z czego wykonuje się obicia meblowe?

W zdecydowanej większości przypadków, meble jakie możemy spotkać w naszych domach posiadają obicia wykonane z tkanin. Jest to rozwiązanie nie tylko bardzo estetyczne, ale również praktyczne. Tego typu materiały dają gwarancję wysokiej wytrzymałości i łatwości w czyszczeniu. Niektóre akcesoria mogą zostać dodatkowo zabezpieczone powłoką teflonową. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy w domu znajdują się małe dzieci. Rozlany sok czy zabrudzona czekoladą kanapa - powłoka teflonowa zabezpieczy powierzchnię mebli i zagwarantuje łatwość w czyszczeniu akcesoriów.

W niektórych przypadkach do czyszczenia mniej uporczywych zabrudzeń wystarczy wilgotna szmatka, jednak nic nie zastąpi profesjonalnych środków czyszczących. Ich zadaniem jest przedłużenie żywotności oraz atrakcyjnego wyglądu mebli. Bardzo istotne jest, aby regularnie odkurzać meble z zalegających na nich okruszków czy innych drobinek powodujących, że meble nie prezentują się tak okazale, jak mogłyby się prezentować. Mając jednak do czynienia z bardzo uporczywymi plamami, nie warto ryzykować i należy od razu zgłosić się do profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem mebli tapicerowanych. Dysponują one nowoczesnymi środkami czystości o narzędziami, które umożliwią szybkie pozbycie się problemu brudnych mebli.

Jak zatem najlepiej czyścić meble tapicerowane?

Tak naprawdę nie ma jednego sprawdzonego sposobu na to, by odpowiednio zadbać o meble tapicerowane. Wszystko jest bowiem uzależnione od rodzaju tkaniny, z której są wykonane poszczególne akcesoria. W sytuacji, gdy tapicerka jest wykonana z bawełny, najlepszym sposobem jej pielęgnacji jest użycie specjalnej pianki (najlepiej by była ona przeznaczona typowo do czyszczenia tapicerki meblowej). Dzięki temu zyskamy pewność, że preparat będzie bezpieczny dla tkaniny.

Czyszczenie tapicerki powinno przebiegać w następującej kolejności: po pierwsze, konieczne jest dokładnie odkurzenie całej powierzchni mebla. Ważne jest, aby materiał został w odpowiedni sposób pozbawiony wszelkich drobinek, okruszków czy też sierści zwierząt. W dalszej kolejności naszym zadaniem jest nałożenie środka czyszczącego i odczekanie ok. 60 minut. Po tym czasie można przystąpić do usuwania preparatu z powierzchni mebla przy użyciu szmatki lub gąbki. Proces ten trzeba prowadzić aż do chwili usunięcia wszystkich zabrudzeń i przebarwień z powierzchni kanapy, fotela czy też pufy.

Jakich środków używać do mebli tapicerowanych?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów do pielęgnacji tapicerki meblowej. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o preparatach czyszczących do tkanin. Są to specjalnie opracowane środki, które pozwalają na oddzielenie cząsteczek brudu od powierzchni tkaniny. Preparaty w sposób łatwy, szybki i bardzo skuteczny czyszczą zabrudzone powierzchnie, a jednocześnie są skuteczne dla tkaniny.

Oprócz tego często wykorzystywanym środkiem do mebli jest impregnat do tkanin. Jego zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie materiału przed zabrudzeniami i plamami, a także impregnacja mebli obitych tkaninami. Środki tego typu odświeżają kolor mebla, zabezpieczają przed chłonięciem wilgoci, a oprócz tego tworzą na powierzchni mebla nietłustą powłokę. Wszystko to powoduje, że preparat jest idealny do stosowania nie tylko na zupełnie nowych, ale również na starszych meblach w naszym domu. Dzięki temu utrzymanie ich w czystości jest bardzo wygodne i proste.