Jak dobrać materac do spania?

Każdej osobie zależy, aby komfort snu w łóżku był na jak najwyższym poziomie. Okazuje się bowiem, że w ciągu swojego życia przesypiamy około 1/3 czasu. Wpływ na wygodny sen ma bardzo wiele czynników, a kluczowym wydaje się być dobór odpowiedniego materaca do spania. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, które różnią się nie tylko rozmiarem czy kolorem, ale również zastosowanymi technologiami. Wszystko to powoduje, że konieczne jest dokładne zapoznanie się ze szczegółowymi parametrami akcesoriów, aby móc wybrać najodpowiedniejszy materac dla swoich potrzeb.

Wybierz najodpowiedniejszy materac dla siebie

Urządzając sypialnię bardzo dużą uwagę przywiązujemy do wyboru odpowiedniej komody, szafki nocnej czy szafy na ubrania. Częste realia są jednak takie, że wybór materaca pozostawiamy na sam koniec, często decyzję pozostawiając przypadkowi. To duży błąd, gdyż szczegółowe parametry poszczególnych akcesoriów mogą się bardzo mocno różnić. Zdarza się, że jedyne technikalia, na które zwracamy uwagę to rozmiar materaca. Tak nie powinno być, ponieważ kupowany materac przez najbliższe lata będzie miał znaczący wpływ na nasz komfort, a nawet na zdrowie.

Pierwszą i podstawową zasadą jest to, aby materac był wygodny. Statystycznie korzystamy z niego przez około 1/3 doby, co oznacza, że nie ma innego bardziej eksploatowanego sprzętu, z którego korzystamy. Istotne jest, aby materac zapewniał odpowiednie wsparcie kręgosłupowi, mięśniom oraz stawom. Oznacza to, że akcesorium powinno być dobrane nie tylko do wielkości łóżka, ale również do masy ciała użytkownika, jego pozycji w czasie snu oraz indywidualnych potrzeb i upodobań.

Jak zatem dobrać materac?

Bardzo ważną zasadą jest to, że im większa masa naszego ciała, tym twardszy powinien być materac. Dzięki temu nie będzie się on zapadał i zagwarantuje odpowiednie podparcie bez ryzyka odkształcenia materiału. Większość producentów za swego rodzaju punkt odniesienia przyjmuje wagę 90 kilogramów. Osoby ważące mniej powinny zdecydować się na materace miękkie, natomiast osoby ważące ponad 90 kilogramów najlepiej będą się czuły na materacu twardym.

Akcesoria miękkie w sposób szczególny poleca się dzieciom oraz osobom zmagającymi się z bólami kręgosłupa oraz bioder, ponieważ zbyt twardy materac do spania mógłby tylko zwiększyć nieprzyjemne doznania.

Nie każdy o tym wie, ale również pozycja ciała przyjmowana w czasie snu ma duże znaczenie na wybór odpowiedniego akcesorium. Jeśli najbardziej lubimy spać na wznak, powinniśmy kierować się przede wszystkim masą naszego ciała. Jeśli natomiast naszą ulubioną pozycją jest spanie na boku, warto zdecydować się na akcesorium zapewniające odpowiednie podparcie. Jeśli więc nasz kręgosłup podczas leżenia na boku układa się w linię prostą, twardość materaca jest odpowiednia.

Jakie rodzaje materaców wyróżniamy?

Wyróżniamy kilka podstawowych typów materacy. Różnią się one od siebie przede wszystkim zastosowanymi technologiami, dlatego każda z osób powinna wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie dla swoich potrzeb.

Pierwszym typem są materace kieszeniowe, które wywodzą się od akcesoriów sprężynowych. Trzeba jednak powiedzieć, że produkty te nie mają nic wspólnego ze stosowanymi kilkadziesiąt lat temu niewygodnymi wersalkami i tapczanami. W obecnie stosowanych materacach sprężyny są umieszczone w specjalnie przygotowanych kieszeniach, które gwarantują stabilizację oraz odpowiednie podparcie ciała. Każda sprężyna pracuje niezależnie od sąsiedniej, dzięki czemu istnieje możliwość odpowiedniego dopasowania materaca do kształtu ciała. Gwarantuje to znakomite podparcie.

Oprócz tego w ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem konsumentów cieszą się materace piankowe. W zależności od tego, z jakimi modelami materaców mamy do czynienia, może być w nich zastosowana pianka poliuretanowa, pianka termoplastyczna czy też pianka wysokoelastyczna. Możliwych rozwiązań jest bardzo dużo i każda z osób z pewnością znajdzie coś dla siebie.

W kontekście materacy warto powiedzieć również, aby nie dobierać ich idealnie do naszego wzrostu. Powinny być one o około 20 centymetrów dłuższe, ponieważ zapewni to odpowiedni komfort w czasie snu.